петак, 30. јануар 2015.

Blistavi primeri dugovečnosti
Optimizam je važan za dobro zdravlje jer u dobrom stanju održava imunološki sistem

Osim fizičkog i intelektualni rad doprinosi svežem duhu i telu i njihovoj dugoj dobroj očuvanosti. Svet literature, muzike i umetnosti pun je blistavih primera dugovečnih genijalnih stvaralaca: poznato je da su Mikelanđelo, Tolstoj, Verdi i mnogi drugi stvarali i u poznim godinama i da su upravo u devetoj deceniji napravili svoja najvažnija dela. Artur Rubinštajn i Vladimir Horovic su prelazili preko klavijature prstima naizgled čvornovatim, a tako gipkim da bi im na tome pozavideo svaki pijanista mlađi od njih kojih osam decenija. Naš poznati slikar Pavle - Paja Jovanović oženio se svojim lepim modelom - Bečlijkom Muni u svojoj šezdesetoj godini, a u srećnom braku poživeo dobre četiri decenije.

Neko je duhovito primetio da su mnogi slobodni umetnici premašili stotu iz prostog razloga što nisu imali šefa, ni utvrđeno radno vreme, ali istinski odgovor leži u tome što su voleli svoj posao, što su ga doživljavali kao radost i potpuno mu se predavali i što su neprestano oštrili duh u procesu stvaralaštva.

Psiholozi tvrde da jedan od preduslova za dug i srećan život leži u zaboravu, naravno, ne u senilnosti već u opraštanju - sebi i drugima.

Onima koji svaki novi dan doživljavaju kao beli, neispisan papir koji obećava pozitivne mogućnosti, sunce će uvek sijati. Optimizam je neophodan za dobro zdravlje, jer u dobrom stanju održava imunološki sistem. Ako ste stalno ogorčeni na sebe, ako se sebi ne dopadate i neprestano se kritikujete ili u mislima vraćate na situacije u kojima ste se pokazali kao gubitnik, vi delujete na svoj organizam u doslovnom smislu destruktivno: razbijate njegovu odbranu i „programirate" ga da se preda bolesti. Slično se dešava kada negativna osećanja prema drugima „čame" u vama: ako su stalno prisutna, ona iscrpljuju rezerve energije i time vas osuđuju na bolest: lekari kažu da je to atak na energetsko jezgro ćelije, a narod je davno skovao izreku da „sirće svoje bure najpre izgrize".

Pozitivne emocije, pak, daju novu energiju. Volite sebe; naravno, ne sebičnom i uskogrudom ljubavlju u kojoj nema mesta za druge, već sebe kao jedinstveno i neponovljivo, visokoorganizovano biće koje je dobilo privilegiju života i koje na tom daru ume da zahvali Tvorcu.

Volite druge. Pružajući im podršku, oslonac i pomoć doprinećete porastu sopstvenog samopoštovanja, osećanja koje je sjajna zaštita od stresa i distresa, opasnih uzročnika slabljenja organizma. Već sam osećaj da ste potrebni drugima doprinosi jačanju vašeg imunološkog sistema i aktivira snage za koje niste ni znali da ih posedujete.Naravno, postoje i drugi stimulansi, koji podstiču prirodne telesne potencijale i dodaju, kako se to kaže, život godinama. Upoznajmo se sa nekima od njih.

ELIKSIRI

Priroda u svojoj riznici ima stvari koje se smatraju prvorazrednim sredstvima za očuvanje „top forme" i u takozvanoj trećoj mladosti: začudiće vas činjenica da oni nisu obavezno ni retki, ni skupi. Nemojte biti razočarani sto su neki od njih sasvim obični, toliko obični kao beli luk ili začinske trave koje imate u vrtu. Radije poslušajte staru mudrost da sve što vam treba nalazite oko sebe, i da je ono što vam je neophodno i najkompatibilnije sa vama uvek u vašoj domaji. Kad god možete, dajte prednost domaćim eliksirima u odnosu na strane. Ako nije drugačije naznačeno, upotrebljavajte ih uvek u prvoj polovini dana, poštujući svoj biološki časovnik.

Predostrožnost je i ovde potrebna. Stimulatori organizma moraju se uzimati u propisanim dozama i uz kontrolu lekara. Kod osoba koje su sklone tumorima ili koje pate od povišenog krvnog pritiska, oni nisu poželjni niti se preporučuju. Vreme za početak uzimanja eliksira nije strogo određeno, ali prema nekim izvorima to treba da bude posle navršene četrdesete godine života. I potpuno zdravi ljudi mogu da povremeno uzmu neki od prirodnih stimulatora ili jednostavno bar pročisti organizam pomažući mu tako da bolje i lakše funkcioniše.Najbolje vreme za otpočinjanje kure sa sredstvima za jačanje i podmlađivanje je proleće, a u ostalom delu godine to su prelazi između godišnjih doba.

Pre svake kure posetite svog lekara i konsultujte se sa njim.

Potrudite se da funkcionisanje svog crevnog trakta dovedete na normalu, pomažući se, ako je potrebno, nekim od prirodnih laksativa, kao što su kamilica, kora krusine, list sene i slično.

Izbegavajte veštačka sredstva koja stvaraju naviku i tanje sluzokožu creva.

U toku kure, a i uopšte, koristite za piće izvorsku ili mineralnu vodu, naravno, isključivo negaziranu. Ako vam je to, iz bilo kojih razloga, nemoguće, popravite kvalitet vodovodske vode na sledeći način: ulijte vodu iz vodovoda u plastičnu bocu, ne puneći je do vrha, a onda je postavite u zamrzivač. Kad se napola smrzne, odlijte nezamrznutu vodu, a led bacite. Tako se voda oslobađa od teških metala. Nezamrzlu vodu ponovo stavite u zamrzivač, dok se ne smrzne do polovine. Sada voda koja se nije smrzla sadrži različite primese i pretvara se u led na nižim temperaturama, nekad na -7 C.

Odlijte je, a od prozračnog, čistog leda pripremite dobru vodu za piće
VERA HORVAT
Autor: SerbianFighter 

Нема коментара:

Постави коментар