среда, 12. август 2015.

Dokazan telepatski prijenos misli

Četiri ispitanika, od kojih je jedan u Indiji, a tri u Francuskoj, demonstrirala su sposobnost razmjene misli i osjećaja bez posredovanja bilo kakvog medija

Telepatija: Prvi uspješan test na daljinu

Jedna osoba u Indiji i tri u Francuskoj uspjele su komunicirati bez ijedne izgovorene ili napisane riječi i bez vizualnog kontakta - isključivo putem misli.
Tim istraživača s Harvarda uspio je prvi put putem misli obaviti razmjenu informacija između osoba udaljenih više tisuća kilometara. Eksperiment čiji je tijek detaljno izložen u znanstvenom časopisuPlos one sličan je telepatiji, tj. sposobnosti razmjene misli i osjećaja na daljinu, bez posredovanja bilo kakvog medija.
U eksperimentu su sudjelovale četiri osobe, starosti od 28 do 50 godina, od kojih je jedna, u Indiji, slala poruke, dok su ih ostale tri, u Francuskoj, primale.
Istraživači su se služili internetom i elektroencefalogramom. Na glavu "pošiljatelja" poruke pričvršćene su elektrode povezane za računalo koje je njegove poruke/misli, pretvorene u električne impulse, prevodilo u binarni sistem i slalo na drugo računalo koji se nalazilo 8.000 kilometara dalje, u Strasbourgu.

Izravna komunikacija putem moždane aktivnosti

Primatelji su dobili poruku u obliku svjetlosnih signala. Imali su povez na očima, a računalo im je prenosilo poruku u mozak putem transkranijalne magnetne simulacije. Riječ je o simulaciji vizualnog moždanog korteksa. Osobe u Strasbourgu protumačile su svjetlosne signale i primile poruke koje su im poslane iz daleke Indije.
"Željeli smo doznati mogu li dvije osobe izravno komunicirati putem moždane aktivnosti i to na velikoj udaljenosti, koristeći postojeće komunikacijske puteve, prije svega internet. Postavlja se pitanje je li moguće preskočiti govor i kuckanje preko interneta i uspostaviti direktnu komunikaciju mozak-mozak između dva subjekta koja su fizički razdvojena", rekao je Alvaro Pascual-Leone, jedan od autora studije.
Znanstvenici smatraju da je ovo prvi korak u istraživanju novih sredstava komunikacije i interakcije, imajući u vidu u prvom redu mogućnost komunikacije s paraliziranim osobama koje ne mogu govoriti.

Ostali članci

Нема коментара:

Постави коментар